Dostępnych jest sporo sposobów, aby kupić auto z zagranicy lub krajowe – nie tylko nowe, ale też używane. Wśród nich coraz większą popularność zyskuje zakup samochodu online, kiedy całość transakcji może się odbyć przez internet. Czy to odpowiednia metoda zakupu auta? Czy lepiej będzie jednak kupić je osobiście? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Zakup samochodu online
Bez wątpienia zakup auta online ma wiele zalet.
Wśród największych korzyści takiej transakcji należy wymienić:
- gwarancję, iż auto oferowane jest w odpowiednim stanie technicznym i nie pochodzi z kradzieży,
- oszczędność pieniędzy i czasu (nie musimy jechać do sprzedawcy, co wymaga zwykle poświęcenia pieniędzy i wielu godzin na podróż),
- finansowanie kredytem stanowiące alternatywę dla kupna auta za gotówkę (doświadczony handlarz samochodami może nam zaoferować także odroczenie płatności),
- dostępność informacji o ewentualnych uszkodzeniach, serwisie i przeprowadzonych naprawach,
- kompleksową usługę wraz z obsługą serwisową oraz rejestracją auta (za dodatkową opłatą u wybranego operatora),
- gwarancję sprzedawcy na najistotniejsze podzespoły oraz elektronikę najczęściej na 6 albo 12 miesięcy,
- brak obowiązku płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych,
- opcję zostawienia w rozliczeniu starego pojazdu,
- możliwość zwrotu auta bez podawania powodu zwykle w czasie do dwóch tygodni od dostawy,
- dostawę auta pod wskazany adres (miejsce zamieszkania albo warsztat samochodowy, jeśli auto wymagać będzie naprawy).
Zakup samochodu osobiście
Przede wszystkim wybierając opcję osobistego zakupu samochodu, mamy możliwość przeprowadzenia testu jazdy, co jest kluczowe dla oceny, czy dany samochód spełnia nasze oczekiwania i potrzeby. Możesz dokładnie przyjrzeć się pojazdowi, ocenić jego stan techniczny i wizualny, a także zadawać pytania sprzedawcy na miejscu, np. o to ile kosztuje sprowadzenie auta z zagranicy czy o ewentualne wcześniejsze stłuczki.
W trakcie rozmów z dealerem możemy bardziej elastycznie negocjować cenę i warunki zakupu, mając możliwość bezpośredniego kontaktu. Sprzedawca udzieli nam bezpośredniej pomocy i wsparcia, odpowie na nasze pytania i rozwieje wątpliwości. W niektórych przypadkach możemy odebrać samochód od razu po zakupie, co jest przydatne, jeżeli potrzebujemy go natychmiast.
Ostatecznie, decyzja zależy od naszych indywidualnych preferencji, potrzeb i okoliczności. Niektórzy preferują zakupy online ze względu na wygodę i dostępność większego wyboru, podczas gdy inni wolą zakupy osobiście, aby mieć pewność, że samochód spełnia ich oczekiwania.