Osobom niezaznajomionym z tematem mody i doboru ubrań mogą umknąć niuanse, które pozwalają wskazać na to, czy koszula, którą właśnie oglądamy na sklepowym wieszaku, to dobry wybór na elegancką uroczystość, czy niekoniecznie. Jak w takim wypadku możemy stwierdzić, czy dana koszula jest odpowiednio formalna? Jest kilka uniwersalnych wskazówek, które pomogą nam poczuć się pewniej w sklepach odzieżowych.   

Koszula – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Koszula jest bardzo uniwersalnym elementem ubioru. Spokojnie możemy ją założyć na każdą okazję i pod warunkiem, że koszula będzie miała odpowiedni stopień formalności, nie narazimy się na modowy faux pas. Koszule męskie i damskie nie różnią się pod tym względem diametralnie. Ogólne zasady rozpoznawania klasy formalności naszych ubrań są podobne. Jak w takim wypadku możemy rozpoznać, czy koszula jest formalna, czy casualowa?

Ogólne zasady

Żeby ocenić, jaki stopień formalności ma dana koszula, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Koszule damskie pod tym względem nie różnią się wiele od męskich, jednak kobiety mają więcej dowolności w tworzeniu swoich stylizacji i łączeniu stopni formalności czy materiałów. Na co należy spojrzeć przy wybieraniu swojej koszuli?

  • Materiał – to jeden z najważniejszych aspektów, który decyduje o stopniu formalności odzieży. Ogólna zasada jest taka: im bardziej połyskliwy i gładki materiał, tym koszule damskie są bardziej eleganckie.
  • Kolor –  im bardziej stonowana barwa, tym bardziej oficjalna jest koszula. Biel wypada pod tym kątem najbardziej glamour.
  • Rodzaj kołnierza – kołnierz naszej koszuli dużo mówi o jej stopniu formalności. Im prostszy, tym bardziej elegancki. Wszelkie dodatki, typu guziki czy naszywki dodają koszulom męskim casualowego sznytu.
  • Wzór – jeśli koszula ma wypaść elegancko, powinna być gładka. Każda dodatkowa wstawka obniża jej formalność.

Reasumując: chcąc wybrać elegancką koszulę męską czy damską nadającą się do założenia na ślub czy studniówkę, powinniśmy zdecydować się na proste, klasyczne warianty. Im więcej awangardy we wzornictwie, tym koszula traci na elegancji. Warto o tym pamiętać, gdyż na chociażby ślubach często można zauważyć ludzi ubranych w białe koszule z napisami, psującymi cały elegancki efekt. Nie warto decydować się na taki krój, ponieważ coś, co jest modne w danym sezonie, może przestać takie być w kolejnym, a ponadczasowa prostota zawsze się obroni. 

Koszula elegancka

Czym wyróżnia się prawdziwa, elegancka koszula? Jest zrobiona z gładkiego materiału, takiego jak jedwab czy wysokiej klasy bawełna – sprawia to, że taka koszula dłużej jest w stanie wytrzymać na naszym ciele bez zagnieceń. Najbardziej oficjalny rodzaj koszul damskich oraz męskich jest pozbawiony jakichkolwiek dodatków, typu kieszenie czy pagony, chociaż w formalnych koszulach dopuszcza się kieszeń na piersi. Kołnierzyk powinien być pozbawiony elementów takich jak guziki. Dodatkowym bonusem, który dodaje formalnego wydźwięku koszuli, są mankiety na spinki. 

Koszula codzienna

Przy koszulach codziennych ich rozpoznanie jest zdecydowanie prostsze. Możemy założyć po prostu, że każda koszula, która nie spełnia wymogów formalnych, nadaje się do noszenia na co dzień. Możemy stopniować klasę ubioru poprzez decydowanie się na koszule na przykład w eleganckich tonacjach kolorystycznych, ale w nieformalnych splotach. W charakterze koszuli codziennej sprawdzi się chociażby biała koszula z kołnierzykiem button-down zapinanym na guziki, wykonana z grubej bawełny oxford, choć będzie to bardziej formalny wybór niż kolorowa koszula w kratę. Najmniej elegancko wypadnie wzorzysta, luźna koszula hawajska. 

Przede wszystkim schludność!

Wiemy już, jak rozpoznać, czy wybrana przez nas koszula nada się na jakąś uroczystość, ale pamiętajmy, że czasem bardziej niż styl koszuli liczy się jej stan. Wyprasowana i świeża koszula, nawet jeśli nie do końca będzie odpowiednio dobrana do sytuacji, okaże się lepszym wyborem niż nawet najbardziej formalna koszula w złym stanie lub pognieciona. Pierwsze wrażenie jest kluczowe i nie możemy o tym zapominać – nie ma nic gorszego niż zaniedbana koszula. 

Dodaj komentarz