Zacząć musimy od sklepu, najlepiej specjalistycznego. Warunki w jakich przechowywane są cygara są bardzo ważne.
Dokonując zakupu w przypadkowym miejscu, możemy spodziewać się towaru, który w jakiś sposób stracił swoje walory. Każdorazowo trzeba sprawdzić, czy na cygarach lub na pudełkach nie ma nalotu – lekkie zacieki czy sole mineralne z liścia mogą się zdarzyć, ale jakikolwiek cień podejrzenia, że może być to pleśń, to potencjalnie grzybica płuc i wizyta w szpitalu.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Dobrej jakości cygaro nie będzie przesuszone, weźmiemy je w pace nie będzie trzeszczeć, a jedynie delikatnie się ugnie. Gdy mamy możliwość wzięcia cygara do rąk, powinniśmy odczuć wrażenie delikatnej tłustości z liści pokrywowych – to dobry znak. Koniecznie pamiętajmy też, że nawet najlepsze cygaro, kupione i wrzucone do szuflady biurka straci na jakości, nawet jeśli znajduje się w szklanej czy metalowej tubie, warto więc wybrać się do sklepu relatywnie blisko okazji, gdy będziemy mogli to cygaro zapalić.
Jak poprawnie palić cygaro?
Wszystkim, którzy cygara znają głównie z filmów, warto podpowiedzieć jeszcze jak to cygaro poprawnie palić. Końcówkę najlepiej obciąć specjalnym obcinaczem – nie będzie to duży wydatek, a poprawi walory naszego nabytku. Cygara nigdy nie odpalajmy od żywego ognia – zawsze od żaru, trzymając płomień w lekkim oddaleniu od produktu. Do podpalania nie używajmy zapalniczek, chyba, że żarowych. Klasycznie, najlepiej użyć zapałek, niemniej najpierw poczekajmy, aż wypali się siarka – nie chcemy jej posmaku w cygarze.
FOOD PAIRING – Jakie cygaro do jakiej whisky?
Przede wszystkim, najpierw wybieramy cygaro, jako intensywniejsze, a dopiero potem dobierzmy do niego whisky. Poza preferencjami naszego podniebienia i powonienia, możemy wskazać kilka zasad. Przede wszystkim, raczej należy się wystrzegać whisky delikatnych, świeżych, owocowych – ich subtelny aromat zostanie najprawdopodobniej w całości przykryty intensywnym zapachem cygara i nie będziemy mieli z tego zbyt dużo pożytku.
Whisky polecane do degustacji z cygarami
Jednym z najbardziej popularnych wyborów są mocno dymne whisky, głównie z wyspy Islay, których aromat jest na tyle intensywny, że nie da się „przykryć” dymem z cygara. Co więcej, torfowość, ziemistość, nuty medycznych i wędzonych, palonych aromatów nie tylko doskonale korespondują z wieloma rodzajami cygar – często okazuje się, że bez cygara nie odkrylibyśmy w tych trunkach niektórych zapachów.
Równie często możemy się spotkać z wyborem whisky leżakowanej długi czas w beczce po sherry, wzmacnianym hiszpańskim winie. Aromaty, które możemy znaleźć w tych trunkach takie jak figi, rodzynki, daktyle, czekolada, orzechy czy kawa nie występują zazwyczaj w cygarach, są natomiast na tyle intensywne, że nie „zgubią się” nam pod dymem, dzięki czemu doskonale uzupełniają kompozycję.