Jesień powoli dobiega końca i ustępuje pola zimowej aurze. Pierwsze chłody zmusiły wielu z nas do wyciągnięcia z głębi szafy zapomnianych już czapek, by uchronić się przed znajomym szczypaniem mrozu i wiatrem. W tym okresie nie tylko nasza skóra wymaga ochrony, ale także włosy potrzebują szczególnej pielęgnacji.
1. Jeśli latem nabraliście nawyku niesuszenia włosów po myciu, to niestety teraz musicie z niego zrezygnować. Przed wyjściem na mróz dokładnie wysuszcie włosy. Zamarznięta woda może zniszczyć strukturę włosa i sprawić, że staną się łamliwe. Jeśli nie macie czasu i musicie użyć suszarki, suszcie włosy chłodnym nawiewem, który nie przesusza i zapobiega elektryzowaniu.
2. Skóra głowy pod grubą lub wykonaną ze sztucznego materiału czapką nie oddycha, wydzielając więcej sebum, a włosy przetłuszczają się. Wybierzcie taką czapkę, która dopuści do skóry powietrze. Czapka z bawełny zapobiegnie też elektryzowaniu się włosów, w przeciwieństwie do sztucznych włókien.
3. Jeśli Wasze włosy mają szczególną tendencję do przetłuszczania się lub przesuszania, myjcie je odpowiednim szamponem tak często, jak tego potrzebują. Wybierzcie delikatny szampon dopasowany do Waszego rodzaju włosów. Znana od pokoleń marka Biały Jeleń proponuje linię szamponów do włosów, które idealnie nadają się do zimowej pielęgnacji. Znajdziecie w niej szampon z czystą bawełną do włosów suchych, z chlorofilem do włosów tłustych oraz z ekstraktem z koziego mleka do włosów matowych i zniszczonych. Badania potwierdziły, że mają one nie tylko pozytywny wpływ na włos, ale również na skórę głowy. Odpowiedni kosmetyk właściwie oczyści i nawilży skórę głowy, nie przesuszy jej i nie spowoduje zwiększonego wydzielania sebum.
Jak dbać o włosy zimą
4. Aby jak najlepiej umyć i nawilżyć włosy, myjcie je szamponem z ciepłą wodą, co spowoduje rozchylenie się łusek włosa i wniknięcie substancji nawilżającej, np. ekstraktu z koziego mleka czy wyciągu z nasion bawełny. Następnie zastosujcie odżywkę lub maskę do włosów, a na koniec spłuczcie włosy chłodną wodą, zamykając i zabezpieczając łuski.
5. Stosujcie regularnie odżywki nawilżające i wygładzające włosy. To zapobiegnie również ich elektryzowaniu się. Biały Jeleń proponuje odżywki oparte na naturalnych składnikach: chlorofilu, czystej bawełnie i ekstrakcie z koziego mleka, dostosowane do różnego rodzaju włosów i do różnych problemów skóry głowy. Odżywki do włosów marki Biały Jeleń nie zawierają silikonów i nie obciążają włosów. Są bogate w proteiny, które dbają o właściwe odbudowanie struktury włosa w uszkodzonych miejscach. Ponadto obecne w składzie oleje pełnią funkcje zabezpieczające i zapobiegają nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni. Specjalnie dobrane substancje kondycjonujące dodatkowo zmniejszają elektryzowanie oraz puszenie. Dzięki stosowaniu odżywki poprawicie kondycję Waszych kosmyków i zapobiegniecie negatywnym skutkom wahań temperatur. Pamiętajcie: zimą nawilżanie włosów do podstawa!
6. Jeśli na mrozie i w suchych, ogrzewanych pomieszczeniach Wasze włosy puszą się i elektryzują, pomóżcie im poprzez stosowanie szczotki z naturalnego włosia i suszarki z jonizacją. Aby szybko wprowadzić ład na głowie, po prostu lekko przygładźcie włosy zmoczonymi dłońmi. Do prania używajcie płynu zmiękczającego, który przeciwdziała elektryzowaniu się odzieży, a przez to i włosów. Możecie też zainwestować w specjalny środek do rozpylania na ubranie. Ponadto w celu ograniczenia elektryzowania oraz niszczenia włosów, a zwłaszcza ich suchych końcówek, zalecamy zabezpieczanie ich olejami. Zimą najlepiej zaplatać lub upinać kosmyki, by zapobiec ich ocieraniu się o szalik czy płaszcz lub kurtkę.
7. Aby uniknąć przesuszania się włosów w pomieszczeniach, w których przebywacie, nie przegrzewajcie ich i nawilżajcie powietrze przy pomocy nawilżacza czy choćby prania powieszonego na kaloryferze.
8. Zimą w wyniku różnych czynników zwiększa się wypadanie włosów i jest to całkiem naturalny proces. Możecie zapobiec nadmiernemu wypadaniu, stosując domowe wcierki do skóry głowy oraz odpowiednią dietę, a także przyjmując witaminy. Jedzcie bogate w składniki odżywcze ryby i jak najwięcej warzyw, nawet mrożonych, które są niewiele mniej odżywcze od świeżych. Możecie też ratować się suplementami diety.