Smaczna i zdrowa kuchnia śródziemnomorska

0
541

3Cieszy się wielką sympatią miłośników smacznego jedzenia, jest też ceniona przez tych, którzy stawiają na zdrowy styl życia. Kuchnia śródziemnomorska to dieta przyjazna dla naszego organizmu, dzięki której możemy zadbać i o dobrą formę, i o zgrabną sylwetkę. Dlaczego menu śródziemnomorskie cieszy się na całym świecie tak wielkim uznaniem? Na czym polega sekret tej diety?

Kuchnia śródziemnomorska to smaczne, a jednocześnie bardzo urozmaicone posiłki. Dania powstają tu ze świeżych, naturalnych produktów, a dzięki ziołowym przyprawom i innym dodatkom proste dania zmieniają się w pełne witamin przysmaki. Dieta ta ma wyjątkowo dobry wpływ na nasze zdrowie. Wiadomo, że śródziemnomorskie specjały mogą zapewnić nam skuteczną ochronę przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Cukrzyca, choroby serca, nowotwory jelita grubego – oto niektóre choroby, których można uniknąć dzięki zastosowaniu się do podstawowych zasad śródziemnomorskiej diety.

Kuchnia śródziemnomorska nie musi być wcale dietą nudą. Wręcz przeciwnie – menu jest tu bardzo zróżnicowane, a każdy z nas z pewnością znajdzie tu wiele wspaniałych dań dla siebie. Kuchnia grecka, hiszpańska i włoska to znane diety, które tworzą tę właśnie kuchnię. Warto tu dołączyć jeszcze kulinarną tradycję Francji (a przynajmniej południowej części tego kraju) oraz Portugalii. Te tradycje kulinarne łączy sporo, m. in. zamiłowanie do warzyw, owoców oraz ryb. W potrawach znanych w rejonie Morza Śródziemnego stawia się na świeże produkty, zdrowe tłuszcze oraz te produkty, które pozwalają dostarczyć do organizmu wiele cennych witamin i minerałów. Można tu do woli eksperymentować ze wspaniałymi smakami, dzięki czemu potrawy kuchni śródziemnomorskiej nikomu zbyt szybko się nie znudzą. Dieta ta nie jest dietą zbyt kaloryczną, zatem po śródziemnomorskie przysmaki bez obaw mogą korzystać te osoby, które właśnie stosują dietę odchudzającą. Jeśli taki sposób odżywiania się zostanie połączony z aktywnością fizyczną, można spodziewać się wspaniałych rezultatów.

Bloger kulinarny Anna Werelich