Przewidywanie usterek i bezpieczeństwo jazdy

0
313

Jedną z najistotniejszych kwestii co do kontrolowania których powinniśmy jako kierowcy przykładać szczególną uwagę jest bez wątpienia stan układu hamulcowego w naszym samochodzie. Dostęp do tarczy hamulca jak również do zacisku wraz z okładzinami ciernymi można uzyskać w bardzo prosty sposób – wystarczy zdjąć koło naszego samochodu. Bardzo istotne dla oceny efektywności wspomnianego powyżej mechanizmu jest systematyczne kontrolowanie grubości okładzin ciernych. Specjaliści radzą by wymiany dokonywać najlepiej w momencie gdy klocki zbliżą się do grubości 5 milimetrów. Zasadniczo można w tym względzie poruszać się z bardziej zużytymi klockami jednakże nie jest to wskazane ze względu na fakt, iż w skrajnych przypadkach możemy nawet doprowadzić w ten sposób do uszkodzenia tarczy hamulcowej na skutek przemieszczenia się klocka hamulcowego.

Nie trzeba nikomu chyba wspominać, iż tego rodzaju awarie ciągną za sobą dodatkowe koszty dlatego zgodnie z powiedzeniem „lepiej zapobiegać niż leczyć” – warto wykazać się większą zapobiegliwością dokonując niezbędnych napraw wtedy gdy okoliczności wskazują na taką potrzebę a nie dopiero wtedy gdy auto nie nadaje się już do dalszego użytku. Warto mieć również świadomość tego, że brak regularnej kontroli grubości okładzin ciernych może doprowadzić do sytuacji, w której uchybienia w tym względzie zostaną stwierdzone w trakcie rutynowego badania technicznego w stacji kontroli pojazdów i wtedy pracownik dokonujący przeglądu może nie dopuścić samochodu do dalszego użytku bez dokonania stosownych napraw. Generalnie rzecz biorąc warto dbać o zachowanie jak najlepszej sprawności technicznej pojazdu nie tylko ze względu na oszczędności, ale przede wszystkim ze względu na własne bezpieczeństwo. Sprawny układ hamulcowy, sprawne zaciski hamulcowe, bezbłędnie działające mechanizmy umożliwiające zachowanie pełnej kontroli nad procesem sterowania pojazdem, w tym bardzo istotnym z oczywistych względów procesem hamowania ma niebagatelne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa jako kierowców, jako pasażerów czy jaki innych użytkowników ruchu. Nie ma znaczenia czy samochodem pokonujemy raptem kilka kilometrów dziennie, nie ma znaczenia czy jeździmy często czy jedynie od czasu do czasu. Proces eksploatacji poszczególnych elementów mających wpływ na efektywność i przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy postępuje w każdym momencie, nie sposób przewidzieć ewentualnych usterek czy innego rodzaju awarii bez uważnego obserwowania symptomów wskazujących możliwość ich wystąpienia.

Dlatego też należy przywiązywać baczną uwagę do wspomnianych mechanizmów, jak również reagować na bieżąco gdy tylko zauważymy jakieś niepokojące sygnały. Zapobiegliwość w tym względzie zaoszczędzi nam nie tylko czasu czy środków potrzebnych na sfinansowanie poważniejszych napraw będących efektem zaniedbania ze strony kierowcy, czy odkładania przeglądu w czasie. Ważniejszy w tym momencie jest fakt, że zapobiegliwość ta ma bardzo istotne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, którego lepiej nie zaniedbywać.