Piłka nożna w Polsce – jak to działa?

0
293

Piłka nożna w Polsce ma bardzo długą tradycję. Pierwsze kluby powstały już na samym początku XX wieku, a kilka lat po nich – Polski Związek Piłki Nożnej. Pierwszą „polską” (ówcześnie) drużyną była Pogoń Lwów, która powstała w 1904 roku. Po odwiedzeniu Krakowa, pod Wawelem na tle inspiracji lwowskimi drużynami powstały pierwsze krakowskie kluby – Cracovia i Wisła. Był to rok 1906. Następnie, nieco jak grzyby po deszczu, zaczęły powstawać kolejne zespoły, a piłka nożna stała się bardzo ważną częścią polskiej kultury i mentalności. Była dla Polaków uosobieniem polskości do tego stopnia, że mecze piłkarskie i jakakolwiek gra w piłkę zostały zdelegalizowane przez Hitlera w czasie II wojny światowej. Polacy mogli z czystym sumieniem powiedzieć, że łączy nas piłka.

Polski Związek Piłki Nożnej

PZPN powstał w 1919 roku, jako ogólnokrajowe stowarzyszenie, które nie tylko reprezentuje polską piłkę w Europie i na świecie, ale również reguluje wszystkie rozgrywki ligowe w naszym kraju od lig okręgowych do I ligi. Wyjątkiem jest jedynie Ekstraklasa, czyli najwyższa w hierarchii liga w Polsce, która zarządzana jest przez spółkę Ekstraklasa S.A. PZPN prowadzi również nadzór nad wszystkimi Reprezentacjami Polski.

Za co odpowiada PZPN? Lista jego zadań jest bardzo długa. To między innymi: szkolenie młodzieży pod kątek umiejętności piłkarskich, nadzór nad wszystkimi ligami w Polsce (jest ich 9), organizację turniejów – Pucharu Polski i Reprezentacji, przyznawanie licencji (lub nie) klubom piłkarskim, nadzór nad emblematami narodowymi na wszystkich elementach odzieży, głównie na koszulkach, w których występuje Reprezentacja Polski.

Piłka jest jedna, bramki są dwie, a lig jest 9

W Polsce wyróżniamy 9 lig, w tym 3 profesjonalne. Zaliczamy do nich Ekstraklasę, I ligę oraz II ligę. Taka chronologia może być nieco myląca, ponieważ I liga, jest tak naprawdę drugą w kolejności, a II liga trzecią. Ligi profesjonalne są również ligami jednolitymi, to znaczy, że nie zostały podzielone na grupy. Inaczej jest w przypadku kolejnych szczebli.

Kolejne ligi w tym zestawieniu to ligi amatorskie – III liga, IV liga, Liga Polska, Klasy okręgowe oraz klasy A, B i C. Nad ligami amatorskimi pieczę sprawują wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. W Małopolsce jest to Małopolski Związek Piłki Nożnej. Wyjątek stanowi liga III, która zaliczana jest do lig centralnych i pieczę nad jej organizacją i przebiegiem sprawuje PZPN.

System ligowy piłki nożnej w Polsce

Jak to wygląda w praktyce? Zacznijmy od góry. W Ekstraklasie, czyli najwyższej możliwej lidze w Polsce, występuje 16 zespołów. Dwa najgorsze z nich „spadają” do I ligi. Na zapleczu Ekstraklasy gra już 18 zespołów (to znaczy, że rozgrywają więcej spotkań między sobą), i analogicznie, jeżeli dwa zespoły z Ekstraklasy lądują w I lidze, dwie najlepsze drużyny z zaplecza awansują do Ekstraklasy. Jednak tutaj ilość „spadkowiczów” jest większa – może wynieść 3 lub 4 zespoły. Skąd to „lub”? Czwarta drużyna od końca rozgrywa baraże z czwartym zespołem II ligi – w zależności od tego, która z nich zwycięży z I ligi do drugiej spadają 3 lub 4 kluby, a z II ligi awansują 3 lub 4 najlepsze zespoły. Baraży nie ma już przy okazji spadku z II ligi. Tutaj bezwzględnie odpadają cztery najsłabsze zespoły. Ma to związek z podziałem trzeciej ligi na cztery grupy, z których awansuje jedna, najlepsza drużyna.

 

Piłka nożna – newsy w serwisie www.laczynaspasja.pl

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułNaklejki ścienne dla dzieci
Następny artykułCzy tani ślub jest możliwy?

Uwielbiam przelewać swoje przemyślenia, swoją wiedzę na klawiaturę. Tak oto właśnie powstają moje publikowane tutaj teksty, które tworzę najczęściej dopiero w nocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here