Piłka nożna w Polsce – jak to działa?

0
2648

Piłka nożna w Polsce ma bardzo długą tradycję. Pierwsze kluby powstały już na samym początku XX wieku, a kilka lat po nich – Polski Związek Piłki Nożnej. Pierwszą „polską” (ówcześnie) drużyną była Pogoń Lwów, która powstała w 1904 roku. Po odwiedzeniu Krakowa, pod Wawelem na tle inspiracji lwowskimi drużynami powstały pierwsze krakowskie kluby – Cracovia i Wisła. Był to rok 1906. Następnie, nieco jak grzyby po deszczu, zaczęły powstawać kolejne zespoły, a piłka nożna stała się bardzo ważną częścią polskiej kultury i mentalności. Była dla Polaków uosobieniem polskości do tego stopnia, że mecze piłkarskie i jakakolwiek gra w piłkę zostały zdelegalizowane przez Hitlera w czasie II wojny światowej. Polacy mogli z czystym sumieniem powiedzieć, że łączy nas piłka.

Polski Związek Piłki Nożnej

PZPN powstał w 1919 roku, jako ogólnokrajowe stowarzyszenie, które nie tylko reprezentuje polską piłkę w Europie i na świecie, ale również reguluje wszystkie rozgrywki ligowe w naszym kraju od lig okręgowych do I ligi. Wyjątkiem jest jedynie Ekstraklasa, czyli najwyższa w hierarchii liga w Polsce, która zarządzana jest przez spółkę Ekstraklasa S.A. PZPN prowadzi również nadzór nad wszystkimi Reprezentacjami Polski.

Za co odpowiada PZPN? Lista jego zadań jest bardzo długa. To między innymi: szkolenie młodzieży pod kątek umiejętności piłkarskich, nadzór nad wszystkimi ligami w Polsce (jest ich 9), organizację turniejów – Pucharu Polski i Reprezentacji, przyznawanie licencji (lub nie) klubom piłkarskim, nadzór nad emblematami narodowymi na wszystkich elementach odzieży, głównie na koszulkach, w których występuje Reprezentacja Polski.

Piłka jest jedna, bramki są dwie, a lig jest 9

W Polsce wyróżniamy 9 lig, w tym 3 profesjonalne. Zaliczamy do nich Ekstraklasę, I ligę oraz II ligę. Taka chronologia może być nieco myląca, ponieważ I liga, jest tak naprawdę drugą w kolejności, a II liga trzecią. Ligi profesjonalne są również ligami jednolitymi, to znaczy, że nie zostały podzielone na grupy. Inaczej jest w przypadku kolejnych szczebli.

Kolejne ligi w tym zestawieniu to ligi amatorskie – III liga, IV liga, Liga Polska, Klasy okręgowe oraz klasy A, B i C. Nad ligami amatorskimi pieczę sprawują wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. W Małopolsce jest to Małopolski Związek Piłki Nożnej. Wyjątek stanowi liga III, która zaliczana jest do lig centralnych i pieczę nad jej organizacją i przebiegiem sprawuje PZPN.

System ligowy piłki nożnej w Polsce

Jak to wygląda w praktyce? Zacznijmy od góry. W Ekstraklasie, czyli najwyższej możliwej lidze w Polsce, występuje 16 zespołów. Dwa najgorsze z nich „spadają” do I ligi. Na zapleczu Ekstraklasy gra już 18 zespołów (to znaczy, że rozgrywają więcej spotkań między sobą), i analogicznie, jeżeli dwa zespoły z Ekstraklasy lądują w I lidze, dwie najlepsze drużyny z zaplecza awansują do Ekstraklasy. Jednak tutaj ilość „spadkowiczów” jest większa – może wynieść 3 lub 4 zespoły. Skąd to „lub”? Czwarta drużyna od końca rozgrywa baraże z czwartym zespołem II ligi – w zależności od tego, która z nich zwycięży z I ligi do drugiej spadają 3 lub 4 kluby, a z II ligi awansują 3 lub 4 najlepsze zespoły. Baraży nie ma już przy okazji spadku z II ligi. Tutaj bezwzględnie odpadają cztery najsłabsze zespoły. Ma to związek z podziałem trzeciej ligi na cztery grupy, z których awansuje jedna, najlepsza drużyna.

 

Piłka nożna – newsy w serwisie www.laczynaspasja.pl