Ozonujemy wodę w basenie – podstawowe informacje

0
704

Baseny i pływalnie mają to do siebie, że mogą być bardzo zanieczyszczone. To ze względu przede wszystkim na to, że korzysta z nich  mnóstwo osób lub, jak w przypadku basenów domowych, że są one zlokalizowane na świeżym powietrzu. Konieczne jest odpowiednie oczyszczenie wody basenowej tak, aby mogła ona być bez przeszkód użytkowana przez dorosłych i dzieci. Właściwa czystość wody to gwarancja bezpieczeństwa dla wszystkich korzystających.

Najbardziej popularną obecnie metodą, która służy do oczyszczania basenów z zanieczyszczeń, jest ozonowanie wody. Pojawia się ono w miejsce chlorowania, bo jak wiadomo chlor jest szkodliwy dla człowieka i ma bardzo nieprzyjemny zapach. Ozon, który służy dzięki procesowi utleniania, jest o tyle lepszym narzędziem do oczyszczania, że skutecznie i w 100% usuwa wszystkie zanieczyszczenia (w tym bakterie, grzyby, pleśnie, wirusy itd.). Po jego zastosowaniu woda staje się przejrzysta, czyli wraca do swego naturalnego stanu, pozbawiona jest też smaku i zapachu – często nieprzyjemnych dla użytkowników. W przypadku chloru takie osiągnięcie było niemożliwe.

Obrazowo działanie ozonu, czyli tlenu aktywnego, polega na zabijaniu drobnoustrojów w ciągu zaledwie minuty. Dzieje się tak dzięki przepuszczalności komórkowej, do której zdolny jest ozon. Masa organiczna jest zmniejszana, a jednocześnie minimalizuje się szanse na ponowne pojawienie się niebezpiecznych mikroorganizmów i zanieczyszczeń. Co więcej ozon działa również na chlor, utleniając jego produkty uboczne. To dzięki temu w basenie nie czuć albo czuć w mniejszym stopniu zapach chloru.

Ozon do wody basenowej wprowadza się w dawkach zależnych od temperatury, jaka w nim występuje i można to zrobić na dwa sposoby: do zbiornika przelewowego albo do wody obiegowej. W zależności od wielkości basenu trzeba wybrać odpowiedni ozonator, w większości przypadków świetnie spisze się ozonator do wody basenowej. Jego wielkość może mieć odwzorowanie w produkcji ozonu potrzebnego do oczyszczania wody. Należy go umieścić we właściwym miejscu, aby działał efektywnie: w suchym pomieszczeniu musi znajdować się wentylacja, temperatura nie może być wyższa niż 30 stopni. Powinno się też zabezpieczyć pomieszczenie poprzez umieszczenie w nim alarmu gazu ozonowego. Wszystko to ma służyć bezpieczeństwu.

Jest on nieco droższy i ma krótsze działanie od tradycyjnego chloru (trzeba częściej powtarzać czynności oczyszczające), ale wyniki jego działania są na tyle wartościowe, że warto zastanowić się, w jakie środki ochronne lepiej jest zainwestować. Ponadto zainwestowane pieniądze  zwrócą się w szybkim czasie.