Jakie kosze na śmieci pasują do segregowania odpadów?

0
1028

Dzięki właściwej i rzetelnej segregacji odpadów na światowe i rodzime wysypiska trafia z każdym rokiem coraz mniej śmieci natomiast te odpady, które z powodzeniem można poddać recyklingowi zostają najczęściej powtórnie przetworzone i oddane do użytku pod inną postacią. Właściwie posegregowane śmieci można wkładać do specjalnych pojemników, które oznaczone są odpowiednimi kolorami. Warto wiedzieć, jakie śmieci trzeba umieszczać w poszczególnych rodzajach kontenerów, a także to jakich odpadów nie powinno się do nich wrzucać. Aby ułatwić sobie domową segregacje odpadów warto zaopatrzyć się w stelaż na worek do śmieci, po jednym do każdego koloru pojemnika.

Niebieskie kosze na śmieci do segregacji

Do pojemników z napisem „papier” , który najczęściej jest pomalowany na niebiesko można z powodzeniem wrzucać takie odpady jak wszelkiego rodzaju gazety, kolorowe czasopisma, gazetki reklamowe, katalogi wysyłkowe, ulotki, książki w miękkiej oprawie, a także opakowania i pudełka kartonowe i tekturę falistą. W niebieskim koszu na śmieci nie wolno jednak umieszczać papieru samokopiującego, tłustego papieru po masłach lub margarynach, papieru woskowanego, rachunków, faktur, kalki, tapety naściennej, worków po cemencie, wapnie, gipsie, styropianu, kartonów po sokach, mleku i innych napojach, a także pieluch jednorazowych, czystych albo zużytych podpasek podpasek, a także ubrań.
Przed wrzuceniem dowolnego rodzaju papieru do niebieskiego kosza należy bezwzględnie usunąć zszywki, a także metalowe i plastikowe spinacze oraz plastikowe okładki, a także twarde oprawy z książek oraz z zeszytów.

Żółte kosze na śmieci do segregacji

Do żółtych pojemników z napisem „plastik i aluminium lub metal można wrzucać między innymi zgniecione oraz przede wszystkim puste butelki po chemii gospodarczej jednak bez nakrętek, zgniecione i puste butelki po napojach, nakrętki, zgniecione aluminiowe puszki po napojach, a także kartony po mleku i napojach, foliowe torebki, worki, reklamówki, a nawet koszyczki po warzywach i owocach. Do oznaczonego na żółto kosza nie wolno wrzucać butelek oraz pojemników wraz z ich zawartością, plastikowych zabawek, opakowań po lekach, opakowań po wyrobach garmażeryjnych, butelek po olejach spożywczych i przemysłowych, mebli, sprzętu AGD/RTV, naczyń jednorazowych, puszek po farbach i środkach chemicznych, a także opakowań po aerozolach.

Ponadto należy bezwzględnie zadbać o to, aby wszystkie pojemniki były dokładnie umyte i wysuszone oraz miały pousuwane papierowe etykiety.

Białe i zielone kosze na śmieci

Do pojemników z napisem „szkło kolorowe i bezbarwne” można wrzucać różnego rodzaju butelki butelki ze szkła barwionego oraz bezbarwnego po napojach,
a także słoiki ze szkła barwionego i bezbarwnego. Przed wyrzuceniem należy usunąć z butelek i słoików nakrętki oraz gumowe uszczelki.
Ze względu na to, że każdy rodzaj szkła przetwarza się w inny sposób, nie powinno się wrzucać do białych i zielonych pojemników szkła okiennego, zbrojnego, żaroodpornego, porcelany, fajansu. luster, kineskopów, świetlówek, żarówek czy szklanych opakowań po lekach.

Sklep SmartBin.pl oferuje stelaże na worki na śmieci już od 48 zł NETTO – okazja!