Jak znaleźć tanie zakwaterowanie?

0
566

Tanie zakwaterowanie jest dostępne i to na całym świecie – nie trzeba nocować w drogich i luksusowych hotelach. Można zapłacić niewiele, a mieć dobre warunki. Mitem jest twierdzenie, że tylko osoby nieprzytomnie bogate mogą zwiedzać świat. Osoby skromnie sytuowane również mają możliwość podziwiania najpiękniejszych miejsc na świecie. Tanie opcje noclegowe także są dostępne. Niedrogie hotele, hostele, kwatery prywatne oraz pensjonaty czekają na osoby poznające świat.

Hostele dla osób z plecakami to tani nocleg

W kraju z największą ilością hosteli – USA, takie nocowanie kosztuje najczęściej od 10 do 30 dolarów za noc. Pod warunkiem, że turysta nocuje w pokoju z kilkoma innymi osobami. Szafki na rzeczy osobiste dają bezpieczeństwo, pokoje są czyste, a wspólne łazienki pachną i pozwalają nocować w bardzo optymalnych warunkach. W hostelach możliwa jest dobra zabawa oraz poznanie ludzi z całego świata. Czego unikać? Na pewno nie wolno zatrzymywać się w hotelach, które nie oferują szafek na cenny rzeczy, słuchawki do uszu oraz maska na oczy pomogą znieść hałas oraz ostre światło. Strony internetowe pomagają znaleźć dobre możliwości noclegowe.
Pensjonaty są droższe – za granicą kosztują od 10 do 50 dolarów lub 30-50 euro. W Polsce można nocować w pensjonacie już od 35 złotych, ale dostępne są też pensjonaty oferujące noclegi za 100-250 złotych za nocleg. Koszt jest wysoki, ale warunki są bardzo dobre. Dom gościnny lub hotel budżetowy zapewniają prosty, wygodny pokój z dobrą obsługą. Pokoje są jednoosobowe, jest spokojniej, ale nie pozna się tylu osób, co w hostelu. Kuchnia bywa udostępniana, można też wykupić posiłki, które nasycą każdą osobę. Czasami w cenę jest wliczone smaczne i syte śniadanie. Jak rezerwować nocleg w pensjonacie? Zawsze należy obejrzeć pokój, upewnić się, że drzwi i okna są bezpieczne. TripAdvisor pozwala znaleźć dobrej jakości pensjonat.
Dobrą opinię o apartamentach krótkoterminowych ma wielu turystów. Kosztują od 10 do 50 dolarów za jedną noc lub od 200 do 400 złotych. Są to dość wysokie kwoty, ale jakość jest wysoka. Tego rodzaju miejsca noclegowe często są ulokowane w centrach dużych miast. Mają eleganckie, nowoczesne meble oraz dobrze wyposażoną kuchnię. Nieraz goście mogą zamówić śniadanie do pokoju – oczywiście za dodatkową opłatą. W apartamencie można czuć się niczym w domu – wygodne pokoje, żelazko, pralka, suszarka do włosów, lodówka i kuchenka zapewniają domową aurę. Warto wybrać miejsca z historią, sprawdzić dojazd do takich apartamentów, przy długich pobytach wynoszących trzy lub cztery tygodnie dobrze jest spytać o rabat.

A co powiecie z kwaterami prywatnymi?

Kwatery prywatne są niedrogie – w świecie zazwyczaj kosztują od 10 do 30 Euro/Dolarów, a w Polsce około 40-70 złotych. Zazwyczaj w cenę wliczone jest śniadanie, atmosfera jest rodzinna. Jeśli gospodarze nie znają języków obcych to można porozumieć się na migi lub rysując obrazki. Należy zawsze sprawdzić czy w cenie pobytu są posiłki oraz ile ich jest. Noclegi tego rodzaju znajduje się dzięki wyszukiwarce internetowej. Bycie traktowanym jak członek rodziny jest bezcenne.
Czasami można nocować za darmo – na przykład będąc wolontariuszem w szkole lub kelnerem w restauracji. Taki nocleg nie kosztuje nic, a poznawanie nowych osób i bycie użytecznym są ważnymi wartościami.

Couchsurfing – co to takiego?

Czym jest couchsurfing? Wynajmowaniem mieszkań za darmo – Ty nocujesz np. w Gwatemali, a Gwatemalczyk mieszka w Twoim domu i zwiedza za darmo Polskę. Najpierw należy znaleźć odpowiednią stronę, uważne przejrzeć oferty, znaleźć wiarygodne spokojne osoby i zamienić się z nimi własnym mieszkaniem na jakiś czas. Rozwiązanie wygodne i nieodpłatne.
Istnieją także inne rodzaje noclegów: nocowanie w autobusie w Tajlandii, w wygodnym miejscu, które przemieszcza się po całym mieście. Jest to tani nocleg, ponieważ wymaga jedynie zakupienia biletu autobusowego oraz mocnych nerwów. Uwaga na kieszonkowców, oni lubią czasami okradać podróżnych. Należy wybrać wygodne miejsce, wyciągnąć nogi, zasłonić oczy maską, mieć pod ręką wodę i jedzenie, a cenne przedmioty ukryć tak dobrze, jak tylko można. Nocować można także na lotnisku, dworcu kolejowym, w parku, na plaży, w kinie. Ludzka wyobraźnia podpowiada setki miejsc do nocowania – nie każde z nich jest godne polecenia oraz bezpieczne. Dworce i lotniska mają toalety, bary i są otwarte przez całą noc. O ile masz szczęście nacieszysz się nieodpłatnym wi fi. Najodważniejsi wybierają squatty, czyli opuszczone kamienice lub domy zamieszkane przez grupę osób. Jest to nocleg nieodpłatny, ale wymagający mocnych nerwów i odporności na nocowanie w towarzystwie całkiem obcych osób w bardzo skromnych warunkach. W niektórych krajach squatting jest nielegalny.
Nocowanie może kosztować 500Euro za tydzień, 100Euro za tydzień lub moze być darmowe – to turysta wybiera najlepszą opcję dla siebie. Czasem nieodpłatny nocleg może kosztować wszystkie pieniądze, bo turysta nocujący w niepewnym miejscu zostaje kompletnie okradziony. Nie każda osoba ma ochotę na sensacje takiego rodzaju. Podróż jest droga wtedy, gdy turysta ma nieodparty apetyt na luksus. W innych przypadkach można zaoszczędzić na podróżowaniu. Hostele, pensjonaty i kwatery prywatne w pełni umożliwiają oszczędności tego rodzaju.