Grzejniki przenośne – kiedy się na nie zdecydować?

0
647

Zima to czas, w którym ogrzewanie pomieszczeń staje się priorytetem. Zachowanie odpowiedniej temperatury w domu to korzyść nie tylko dla zdrowia i komfortu mieszkających, ale też samego budynku. Niedogrzane domy szybciej niszczeją i tracą na trwałości. Są także narażone na wilgoć, a co za tym idzie rozwój szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów na ścianach pomieszczeń.

W sytuacji, gdy centralne ogrzewanie domu nie wystarcza do utrzymania odpowiedniego ciepła, należy zdecydować się na dodatkowe ogrzewanie. Takie rozwiązanie daje też możliwość dogrzania domu tuż przed lub tuż po sezonie grzewczym. Dzięki niemu wczesną jesienią lub późną wiosną można ogrzać dom bez uruchamiania instalacji centralnej. Grzejniki przenośne z reguły nie są w stanie całkowicie zastąpić innych rozwiązań grzewczych, a jedynie je uzupełniają. Jednak w niektórych przypadkach można wykorzystać je samodzielnie. Pomocne są w domkach letniskowych, podczas rozbudowy domu, gdy nie opłaca się zmieniać i rozbudowywać całej instalacji, a także w budynkach gospodarczych.

Pośród wielu dostępnych grzejników przenośnych, największą popularnością cieszą się piecyki gazowe i grzejniki elektryczne. Wśród tych pierwszych wyróżnia się piecyki na podbłękit, piecyki z palnikiem ceramicznym oraz grzejniki z katalizą. Niezależnie od rodzaju, ich wspólnym mianownikiem jest to, że do ogrzewania używany jest gaz. Wprawdzie materiał ten jest nie toksyczny i nie zanieczyszcza atmosfery, ale podczas skraplania para może wydzielać nieprzyjemny zapach i osadzać się na ścianach zwiększając wilgotność w pomieszczeniach. Piecyki gazowe nie są dobrym rozwiązaniem do pokojów, w których stale ktoś przebywa. Główne rodzaje grzejników elektrycznych to: konwektory, promienniki, grzejniki olejowe, termowentylatory i grzejniki z grzałką ceramiczną. To co wyróżnia je między sobą to sposób rozprowadzania ciepła, dlatego wybierając model dla siebie należy wziąć pod uwagę wielkość i specyfikę pomieszczenia, które ma zostać ogrzane. Precyzyjna regulacja temperatury i wbudowany termostat pozwoli na dostosowanie temperatury do pory dnia i potrzeb użytkownika. Dzięki taryfom energii elektrycznej można też nieco zaoszczędzić na rachunkach uruchamiając go w odpowiednich godzinach.

Odpowiednio dobrany grzejnik pozwoli zminimalizować koszty związane z niezbędnym dogrzewaniem domu. Biorąc pod uwagę typ i rozmiar pomieszczeń, a także moc oraz model grzejnika w szybki i skuteczny sposób można rozwiązać ten sezonowy problem wielu gospodarstw domowych.
Więcej na: Jaki kupić grzejnik? Radzi Sarmata.pl