Dlaczego inwestowanie w akcje jest bezpieczne

0
391

W prawie każdej szkole inwestowania dowiemy się że akcje są jednym z najbardziej ryzykownych instrumentów finansowych w jakie możemy zainwestować (oczywiście oprócz kontraktów terminowych czy też forexa). Jest to oczywiście prawda. Jeśli inwestujemy swoje wszystkie pieniądze w jedną spółkę to tak na prawdę ryzykujemy bardzo dużo a jak wiadomo odpowiedzialny inwestor nie powinien się tak zachowywać i powinien dobrać sobie jeszcze kilka spółek tak aby umiejętnie rozłożyć ryzyko i uprawdopodobnić końcowy sukces.

Polska gospodarka należy do gospodarek rozwijających się od lat próbującej nadrobić dzielący nas dystans do tak zwanego zachodu (jeszcze trochę nam zostało). Jeśli spojrzymy na wykresy głównych indeksów giełdowych to praktycznie każda giełda krajów rozwijających się od czasów transformacji rośnie. Można śmiało powiedzieć że giełda idzie w parze z rozwojem gospodarczym a od wielu lat produkt światowy brutto rośnie nieustanie.

Jeśli dobrze zdywersyfikujemy swój portfel inwestora i umieścimy w nim odpowiednio dużo różnorodnych spółek o odpowiednim potencjalne to można powiedzieć z pełną odpowiedzialnością że prawdopodobieństwo straty kapitału w długim terminie jest praktycznie zerowe.