Czym zajmuje się lekarz ginekolog?

0
777
badania u ginekologa
badania u ginekologa

Położnik / ginekolog jako ceniony specjalista

Położnik to lekarz, który ukończył specjalistycznego kształcenie i szkolenie w dziedzinie ciąży, porodu i czasu bezpośrednio po porodzie. Ginekolog to lekarz, który zajmuje się żeńskim układem rozrodczym, w tym diagnostyką i leczeniem zaburzeń i chorób. Lekarz zapewnia opiekę medyczną i chirurgiczną kobietom. Zajmuje się także profilaktyką, opieką prenatalną, wykrywaniem chorób przenoszonych drogą płciową, planowaniem rodziny. Lekarz ginekolog może prowadzić prywatne praktyki, pracować w warunkach szpitalnych lub klinice i zajmować się także dydaktyką. Lekarz ginekolog może zajmować się także leczeniem bezpłodności oraz wszelkich chorób układu płciowego. Może wykonywać badania takie, jak usg oraz cytologię i mammografię.
Ginekolog-położnik musi mieć ukończone studia medyczne (w Polsce trwają one sześć lat), posiadać doświadczenie, a przede wszystkim mieć specjalizację w dziedzinie ginekologii. Lekarz może należeć do Izby Lekarskiej, co daje mu dodatkową certyfikację oraz potwierdza jego umiejętności. Powinien także regularnie dokształcać się podczas kursów i szkoleń, a także czytać prasę fachową. Ginekolodzy coraz częściej robią specjalizację z dziedziny endokrynologii, dzięki czemu lepiej znają układ hormonalny człowieka. Odrębną specjalizacją lekarską jest ginekologia dziecięca.

Jak często kobieta powinna odwiedzać ginekologa?

Wizyty u ginekologa należy umawiać regularnie. Najlepiej co pół roku, w najgorszym przypadku raz w roku. Najlepiej odwiedzić lekarza 10 dni po zakończeniu miesiączki. Przed badaniem należy się podmyć i zadbać w ten sposób o higienę narządów płciowych. Do zakładania i wyjmowania spirali domacicznej najlepszy jest czas miesiączki. O co pyta lekarz ginekolog? Takich pytań może być co najmniej kilka:

  • kiedy pacjentka miała pierwszą miesiączkę (w jakim wieku)?
  • ile dni ma jej cykl miesiączkowy (liczy się od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed kolejną menstruacją)?
  • kiedy była ostatnia miesiączka; czy kobieta ma regularne krwawienia?
  • czy krwawienia są obfite czy skąpe; czy występuje syndrom napięcia przedmiesiączkowego?
  • czy podczas okresu bóle podbrzusza są silne; czy kobieta ma stałego partnera?
  • czy podczas zbliżenia pojawia się ból lub suchość pochwy; czy były wykonywane zabiegi ginekologiczne?
  • czy któraś kobieta w rodzinie pacjentki chorowała na raka piersi lub szyjki macicy?

Doświadczony ginekolog oprócz tradycyjnego badania przeprowadza także badanie piersi i to podczas każdej wizyty. Dzięki niemu może odkryć nieprawidłowości, np. guzki, nawet gdy są one niewielkie.