Czy można pić wodę z kranu?

0
222

Zdecydowana większość osób nie ma zaufania do  wody z wodociągu. Ludzie wolą kupować wody butelkowane niż podstawić szklankę pod kran, a następnie odkręcić wodę. Należy mieć świadomość, że bez żadnych obaw można pić wodę z kranu.

Woda z kranu jest zdrowa, ponieważ podlega bardzo restrykcyjnym normom unijnym

Warto wiedzieć, że można bez żadnych obaw gasić swoje pragnienie wodą z kranu, nawet nieprzygotowaną. Jakość tej wody musi bowiem być zgodna z unijnymi normami, które są jeszcze bardziej restrykcyjne niż te opracowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Woda z kranu jest zatem bardzo bezpieczna nie tylko pod względem mikrobiologicznym, ale również chemicznym. Osoby, które jeszcze nie są przekonane powinny koniecznie sprawdzić jakość wody w swojej miejscowości. Wszystkie niezbędne informacje będą znajdowały się w sanepidzie albo na stronach internetowych przedsiębiorstw wodociągowych. Informacje w tej kwestii muszą być udzielone nawet przez mniejsze wodociągi. Oczywiście częstotliwość kontroli jakości wody będzie zależała przede wszystkim od wydajności dobowej danego wodociągu. W największych miastach woda będzie badana nawet codziennie na każdym z etapów uzdatniania. Ponadto należy wiedzieć, że raz na miesiąc, jakość wody będzie sprawdzana w określonych punktach sieci wodociągowej. Oczywiście w mniejszych wodociągach kontrola wody będzie występowała rzadziej, jednak wymagania związane z jakością wody są takie same jak w przypadku większych wodociągów.

W jaki sposób samemu można zadbać o jakość wody z kranu?

Osoby, które są w posiadaniu własnego źródła wody w postaci odwiertu lub studni, powinny dać ją do zbadania. Zawsze warto sprawdzić skład chemiczny wody, gdyż zawsze występuje ewentualne ryzyko, że może być ona zanieczyszczona przez pestycydy, które spływają z pól do warstwy wodonośnej albo gnojowicę. Pobraną próbkę wody można spokojnie oddać do zbadania do sanepidu albo laboratorium lokalnego wodociągu. Nie wszyscy są świadomi, że takie usługi wykonują również prywatne firmy.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że długa droga w wodociągach wpływa na pogorszenie się jakości wody. Nie można również liczyć na to, że administratorzy osiedli mieszkaniowych będą regularnie płukali wewnętrzne instalacji wodociągowe. Osoby, które wstają wcześnie rano, przed pozostałymi mieszkańcami danego gospodarstwa domowego, mogą przed podstawieniem czajnika pod kran, najpierw spuścić od 2 do 3 litrów wody.

Z kolei po powrocie z urlopu albo weekendu warto przynajmniej na chwilę odkręcić wszystkie krany pozwalając tym samym wodzie na swobodne przepłynięcie.

Więcej technicznych informacji o wodzie z kranu pod adresem altruismonline.com – co jeść i pić – znajdziesz tu cały zakres informacji o piciu wody z kranu.