Co to jest zegarek z chronografem

0
776

Czy kiedykolwiek widziałeś zegarek, który można używać jako stoper? Cóż, to jest właśnie zegarek z chronografem. Istnieją zarówno podstawowe jak i skomplikowane zegarki chronograficzne. Podstawowe typy są wyposażone w niezależne przeciągnięcie drugiej ręki, które można uruchomić, zatrzymać i powrócić do zera poprzez wywieranie kolejnego nacisku na gałce. Odwrotnie, te skomplikowane mają wiele niezależnych gałek i dodatkowe komplikacje, które mierzą godziny, minuty, sekundy i dziesiąte sekundy. Z czasem te zegarki ewoluowały od bycia nieco skomplikowanymi, aż do bardziej wyrafinowanych niż kiedykolwiek wcześniej. Dziś zegarek z chronografem ma wiele dodatkowych funkcji. Na przykład współczesny chronograf wykorzystuje ruchomą ramkę jako tachometr do szybkich obliczeń odległości i prędkości. Pierwszy chronograf został użyty do śledzenia obiektów astronomicznych. Został on wynaleziony przez Louisa Moineta na początku XIX wieku.

Różnica między chronografem a chronometrem

Wszystkie chronometry są chronografami, ale nie wszystkie chronografy są chronometrami. Zegarek oznaczony jako chronometr przeszedł test na najwyższy stopień precyzji. Chronometr ma mechaniczny lub automatyczny ruch i nigdy nie może być poruszany za pomocą kwarcu. Zegarek jest certyfikowany jako chronometr, gdy przechodzi testy przeprowadzane przez szwajcarską służbową kontrolę chronometru lub COSC. Testy sprawdzają dokładność ruchu w 5 różnych pozycjach i przy różnych temperaturach. Surowe warunki są symulowane, aby zapewnić prawidłowe działanie zegarka. Aby uzyskać certyfikat, zegarek musi osiągać średnio od -4 do +6 sekund każdego dnia. Większość chronometrów z dumą wyświetla etykietę „chronometr” na tarczy, aby odróżnić się od innych zegarków na rynku.

Inne funkcje zegarka chronograficznego

Zegarek chronografu jest zegarem, który ma więcej niż jedną metodę pomiaru czasu. Działa również jako stoper. Niektóre zegarki mają różne funkcje, ale niekoniecznie są to zegarki chronograficzne. Na przykład zegarek, który pozwala użytkownikowi ustawić kilka alarmów, ale nie ma innych funkcji mierzenia czasu poza wyświetlaniem aktualnego czasu. Takie czasomierze są bardzo przydatne, często wybieramy je jako nasze zegarki do noszenia na codzień. Są też zegarki, które mają wiele funkcji, które obejmują funkcje chronografu. Zegarek chronologiczny może być wyposażony w funkcję fazy księżyca i dodatkowe pokrętło strefy czasowej.

Style zegarka chronograficznego

Zegarek z chronografem możemy dostać w bardzo w różnych kształtach i rozmiarach z unikalnymi stylami. Istnieją zegarki sportowe z funkcjami takimi jak alarm, pulsometr itp; zegarki dla nurków, które mogą wytrzymać presję nurkowania głębinowego nawet kilkuset metrów poniżej poziomu morza; zegarki pilotujące, które spełniają wymagania nawigacyjne dla pilotów; diamentowe zegarki, które pełnią rolę biżuterii, aby uzupełnić nasz elegancki strój; zegarki z tytanu i stali nierdzewnej, które dobrze wyglądają podczas codziennego użytkowania; zegarki kwarcowe, które są niezawodne w celu dokładnego pomiaru czasu; zegarki mechaniczne, które wymagają ręcznego nawijania i automatycze, któe robią to same; zegarki z ekologicznym napędem, które wykorzystują moc światła z dowolnego źródła i nie wymagają baterii; luksusowe zegarki, które przechodzą bardzo wyrafinowany proces produkcji, aby wyprodukować produkty bardzo wysokiej jakości, które zachwycą kolekcjonerów i koneserów zegarków.

Tak więc, bez względu jaki masz styl i potrzeby, z całą pewnością istnieje zegarek chronograficzny, który będzie idealnie pasował do Ciebie.