3 dobre sposoby na ogrzanie domu

0
408

Z pośród wielu podstawowych potrzeb ludzi, jakimi między innymi są zdobywanie pożywienia, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, ogrzanie się w zimne dni – nic nie uległo zmianie przez tysiąclecia. Dalej jest nam to potrzebne do przetrwania. Zmieniły się tylko sposoby, w jakie spełniamy te potrzeby teraz. Zamiast ciężkich polowań, które nie zawsze kończyły się sukcesem mamy supermarkety. Tak samo jak w hurtowniach czy składach towarów możemy kupić niezbędne nam kable tak tam, w komfortowych warunkach możemy „upolować” potrzebne mam produkty z całego świata bez żadnego ryzyka. Jedyne, co nas ogranicza to zasobność portfela i nasza fantazja w wyborze jedzenia.

Podobnie jest z zapotrzebowaniem na ciepło. Człowiek nawet przed wynalezieniem ognia próbował zdobyć potrzebne mu do przeżycia ciepło w wszelakie znane i dostępne mu sposoby. Ogień był swego rodzaju rewolucją, która znacznie ułatwiła ten proces, ale był nietrwały i niebezpieczny. Przy dzisiejszej technologii ten zapewniający jedna z niezbędnych ludzkich (i nie tylko) potrzeb dalej potrafi stworzyć zagrożenie życia i doprowadzić to prawdziwych tragedii. Jednak są sposoby na uzyskanie ciepła w naszych domach bez ryzyka i zbędnych komplikacji. Kilka z nich zamierzam przedstawić w tym artykule…

Zaczęliśmy od ognia, więc idąc tym tropem…

Ogrzewanie kominkowe

Jednym słowem to ogień w czystej formie pod 100% kontrolą. Do uzyskania ciepła potrzebne jest jedynie drewno, a sam kominek tworzy bardzo przytulną atmosferę. Ogień, który pali się w kominku, może podgrzewać wodę lub powietrze. Stąd systemy połączone z kominkami dzielą się na wodne i DPG, tj, dystrybucji gorącego powietrza. Ten pierwszy rodzaj służy także do podgrzewania wody użytkowej, natomiast systemy DPG są znacznie mniej skomplikowane i przez to tańsze w montażu. Niewątpliwą wadą tego systemu jest że „nie działa on sam”. Pomimo dużej wydajności drewno jednak się wypali i trzeba je dołożyć

Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest…

Ogrzewanie centralne

Głównym elementem takiej instalacji jest kocioł, który wytwarza energię cieplną dzięki dostarczanym do niego paliwom. W zależności od rodzaju pieca może to być węgiel, koks, drewno, gaz ziemny lub olej opałowy. Nośnikiem ciepła jest woda, która po podgrzaniu zostaje przetransportowana do grzejników zamontowanych w poszczególnych pomieszczeniach domu. Nowoczesne kotły wymagają minimalnego nakładu pracy w dostarczaniu do nich paliwa, potrafią być w pełni zautomatyzowane.

A teraz zupełna odwrotność powyższych dwóch rozwiązań…

Ogrzewanie elektryczne

Nie ma konieczności instalowania żadnego kotła, dzięki czemu wydatki związane z zakładaniem ogrzewania są nieduże. Źródłem ciepła są grzejniki, piece lub pompy ciepła, które również są stosunkowo tanie. Jednym z rodzaju tego typu ogrzewania, które zdobywa coraz większa popularność jest ogrzewanie podłogowe. W tym przypadku cała powierzchnia podłogi staje się grzejnikiem. Dzięki matom, zakupionym w powszechnie dostępnych sklepach z artykułami elektrycznymi czy hurtowniach elektroinstalacyjnych, i przykrytych inną powierzchnią, np. kafelkami całe ciepło dociera do nas od stóp, dzięki czemu jest odbierane inaczej. W pomieszczeniu może panować, więc niższa temperatura, a będzie nam wystarczająco ciepło.

To tylko podstawowe sposoby ogrzewania domów, ale możemy na ich przykładzie zobaczyć jak z epoki ognia nasza cywilizacja rozwinęła się, żeby zapewnić nam dostęp do koniecznego do życia ciepła.