3 dobre sposoby na ogrzanie domu

0
123

Z pośród wielu podstawowych potrzeb ludzi, jakimi między innymi są zdobywanie pożywienia, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, ogrzanie się w zimne dni – nic nie uległo zmianie przez tysiąclecia. Dalej jest nam to potrzebne do przetrwania. Zmieniły się tylko sposoby, w jakie spełniamy te potrzeby teraz. Zamiast ciężkich polowań, które nie zawsze kończyły się sukcesem mamy supermarkety. Tak samo jak w hurtowniach czy składach towarów możemy kupić niezbędne nam kable tak tam, w komfortowych warunkach możemy „upolować” potrzebne mam produkty z całego świata bez żadnego ryzyka. Jedyne, co nas ogranicza to zasobność portfela i nasza fantazja w wyborze jedzenia.

Podobnie jest z zapotrzebowaniem na ciepło. Człowiek nawet przed wynalezieniem ognia próbował zdobyć potrzebne mu do przeżycia ciepło w wszelakie znane i dostępne mu sposoby. Ogień był swego rodzaju rewolucją, która znacznie ułatwiła ten proces, ale był nietrwały i niebezpieczny. Przy dzisiejszej technologii ten zapewniający jedna z niezbędnych ludzkich (i nie tylko) potrzeb dalej potrafi stworzyć zagrożenie życia i doprowadzić to prawdziwych tragedii. Jednak są sposoby na uzyskanie ciepła w naszych domach bez ryzyka i zbędnych komplikacji. Kilka z nich zamierzam przedstawić w tym artykule…

Zaczęliśmy od ognia, więc idąc tym tropem…

Ogrzewanie kominkowe

Jednym słowem to ogień w czystej formie pod 100% kontrolą. Do uzyskania ciepła potrzebne jest jedynie drewno, a sam kominek tworzy bardzo przytulną atmosferę. Ogień, który pali się w kominku, może podgrzewać wodę lub powietrze. Stąd systemy połączone z kominkami dzielą się na wodne i DPG, tj, dystrybucji gorącego powietrza. Ten pierwszy rodzaj służy także do podgrzewania wody użytkowej, natomiast systemy DPG są znacznie mniej skomplikowane i przez to tańsze w montażu. Niewątpliwą wadą tego systemu jest że „nie działa on sam”. Pomimo dużej wydajności drewno jednak się wypali i trzeba je dołożyć

Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest…

Ogrzewanie centralne

Głównym elementem takiej instalacji jest kocioł, który wytwarza energię cieplną dzięki dostarczanym do niego paliwom. W zależności od rodzaju pieca może to być węgiel, koks, drewno, gaz ziemny lub olej opałowy. Nośnikiem ciepła jest woda, która po podgrzaniu zostaje przetransportowana do grzejników zamontowanych w poszczególnych pomieszczeniach domu. Nowoczesne kotły wymagają minimalnego nakładu pracy w dostarczaniu do nich paliwa, potrafią być w pełni zautomatyzowane.

A teraz zupełna odwrotność powyższych dwóch rozwiązań…

Ogrzewanie elektryczne

Nie ma konieczności instalowania żadnego kotła, dzięki czemu wydatki związane z zakładaniem ogrzewania są nieduże. Źródłem ciepła są grzejniki, piece lub pompy ciepła, które również są stosunkowo tanie. Jednym z rodzaju tego typu ogrzewania, które zdobywa coraz większa popularność jest ogrzewanie podłogowe. W tym przypadku cała powierzchnia podłogi staje się grzejnikiem. Dzięki matom, zakupionym w powszechnie dostępnych sklepach z artykułami elektrycznymi czy hurtowniach elektroinstalacyjnych, i przykrytych inną powierzchnią, np. kafelkami całe ciepło dociera do nas od stóp, dzięki czemu jest odbierane inaczej. W pomieszczeniu może panować, więc niższa temperatura, a będzie nam wystarczająco ciepło.

To tylko podstawowe sposoby ogrzewania domów, ale możemy na ich przykładzie zobaczyć jak z epoki ognia nasza cywilizacja rozwinęła się, żeby zapewnić nam dostęp do koniecznego do życia ciepła.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułOdzież ochronna dla pracownika
Następny artykułNasz plac budowy

Uwielbiam przelewać swoje przemyślenia, swoją wiedzę na klawiaturę. Tak oto właśnie powstają moje publikowane tutaj teksty, które tworzę najczęściej dopiero w nocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here